13 października już po raz siódmy obchodzony jest w Polsce Międzynarodowy Dzień bez Elektrośmieci. Główny cel inicjatywy to edukacja w zakresie prawidłowego postępowania z elektroodpadami i zwiększanie poziomu ich zbiórki oraz recyklingu.
Według danych ONZ w 2022 roku wyprodukowano 62 miliony ton elektrośmieci. Przewiduje się, że liczba ta wzrośnie do 82 milionów ton w 2030 roku. Międzynarodowy Dzień bez Elektrośmieci ma na celu zwiększanie świadomości w zakresie prawidłowego pozbywania się elektroodpadów, a w konsekwencji przyczynia się do podniesienia poziomu recyklingu tej frakcji. Międzynarodowy Dzień bez Elektrośmieci wspiera ponad 70 krajów na całym świecie. W Polsce to siódma odsłona tej wyjątkowej inicjatywy.
Recyklingowi poddaje się jedynie niecałe 20% wszystkich elektrośmieci. Reszta trafia na składowiska, jest spalana lub przetwarzana w nieprawidłowy sposób. Elektroodpady zawierają cenne surowce, które można powtórnie wykorzystać. Zużyte telefony komórkowe, które zawierają złoto, srebro i miedź, można spożytkować przy produkcji czajników, plomb dentystycznych, a nawet instrumentów muzycznych. Plastikowe elementy lodówki mogą posłużyć do wytworzenia kołpaków samochodowych.
Elektrośmieci są jednocześnie źródłem szkodliwych substancji. Zawierają rtęć, freon, azbest, kadm czy związki bromu, które przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza. Ich demontaż powinien odbywać się wyłącznie w wyspecjalizowanych zakładach przetwarzania, które gwarantują bezpieczeństwo procesu.
PSZOK-i na elektroodpady
Elektrośmieci (małe i duże) oraz inne odpady trudne i kłopotliwe można dostarczać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. MPO prowadzi dwa PSZOK-i: przy ul. Tatarskiej 2/4 oraz przy ul. Kampinoskiej 1. Oba punkty spółki są otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 11:00 - 19:00 oraz w soboty w godz. 09:00 - 17:00. Mieszkańcy mogą z nich korzystać bezpłatnie. Pełna lista odpadów, które można dostarczać do PSZOK-ów, znajduje się na miejskiej stronie warszawa19115.