Strona korzysta z plików cookies i innych technologii
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
Telefon Warszawa19115
Telefon Warszawa19115 BIP MPO
Powrót do aktualności Powrót
2021-03-01

Spalarnia03c

Rozbudowywany Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych jest nie tylko inwestycją o strategicznym znaczeniu dla stabilizacji cen zagospodarowania odpadów w Warszawie, ale także miejscem, które pozytywnie zaskoczy mieszkańców stolicy. Przy ulicy Zabranieckiej 2 powstanie obiekt nowoczesny i ciekawy, który, poza swoją podstawową działalnością, jaką jest odzysk surowców i energii z odpadów nienadających się do recyklingu, posiadać będzie również istotne walory rekreacyjne oraz edukacyjne. A jego drzwi będą zawsze otwarte!

W ramach rozbudowy i modernizacji ZUSOK powstanie nowoczesny i efektowny obiekt, którego nie powstydziłaby się żadna europejska stolica. Poza podstawową działalnością, jaką jest odzysk surowców i energii z odpadów, ZUSOK pełnić też będzie funkcje rekreacyjne oraz edukacyjne. Stworzona zostanie tam specjalna ścieżka edukacyjna, której trasa przebiegać będzie przez cały zakład - aż do specjalnego punktu widokowego!

- Rozwiązanie problemu zagospodarowania rosnącej ilości odpadów wymaga nie tylko infrastruktury, ale także odpowiedniej edukacji i budowy powszechnej świadomości, że każdy z nas ma realny wpływ na otaczające go środowisko. Dlatego firmy zajmujące się gospodarką odpadami powinny, poza prowadzeniem swojej codziennej działalności biznesowej, aktywnie wdrażać różnorodne inicjatywy z zakresu edukacji ekologicznej. I w tym duchu właśnie zaprojektowany został zmodernizowany ZUSOK w Warszawie – mówi Grzegorz Nakonieczny, Dyrektor Działu Inwestycji i Rozwoju z MPO Warszawa.

Przyjemne z pożytecznym

Ścieżka edukacyjna umożliwi zwiedzającym zapoznanie się ze wszystkimi kluczowymi elementami procesów technologicznych. Zostanie ona zaprojektowana w taki sposób, by przybliżyć najważniejsze części instalacji, w tym charakterystyczne dla niej urządzenia i procesy. W jej ramach zobaczyć można będzie m.in. stanowisko operatora chwytaka, dyspozytornię, halę wyładunkową, a także części obiektu związane z technologią termicznego przetwarzania odpadów oraz z ich segregacją. Zwiedzanie obiektu ułatwią liczne przeszklenia oraz podesty widokowe, dzięki którym wizyta w ZUSOK będzie zarówno bezpieczna, jak i ciekawa - szczególnie dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Ważnym walorem zmodernizowanego ZUSOK będą jego zielone dachy, utrzymane w formie łąki kwietnej. Wspomogą one retencję wód opadowych, a dodatkowo korzystnie wpłyną też na wizualną stronę inwestycji. Ogrody na dachu, jako jeden z elementów ścieżki edukacyjnej, będą ogólnodostępne dla zwiedzających. Na ich terenie zbudowany zostanie dodatkowo mini amfiteatr, w którym przeprowadzane będą lekcje plenerowe.

Zobacz również:
Aktualność nr1
2021-04-16
Co zrobić z odpadami po remoncie?
Zobacz więcej - aktualność nr1Aktualność nr2
2021-04-12
Akcja "Coś dobrego", czyli ekologicznie i szlachetnie
Zobacz więcej - aktualność nr2Aktualność nr3
2021-04-08
Wiele się zmieniło...
Zobacz więcej - aktualność nr3Zobacz wszystkieGrafika - liście
Kontakt
MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA
W M. ST. WARSZAWIE SP. Z O.O.
ul. Obozowa 43
Warszawa 01-161

tel. 22 3910 100
e-mail: E-mail mpo@mpo.com.pl

NIP: 5272391342
REGON: 015314451
BDO: 000013153

IODO: E-mail iodo@mpo.com.pl
Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000146122 Kapitał zakładowy Spółki: 292 808 000 PLN
© 2021 MPO