Mediacje środowiskowe, o których mowa w zaproszeniu na spotkanie mediacyjne nie są elementem konsultacji społecznych związanych z wydaniem decyzji udzielającej pozwolenia zintegrowane dla instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów przy ul. Kampinoskiej 1 w Warszawie. Stanowią one jedynie próbę rozwiązania szerokiego konfliktu społecznego, poprzez informację nt. programu wdrażania planu naprawczego dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w m.st. Warszawie Sp. z o.o. oraz nawiązanie bezpośredniego dialogu ze społecznością lokalną. Przewidujemy organizację cyklicznych spotkań ze specjalistami w zakresie oceny oddziaływania na środowisko oraz mediacji środowiskowych.
Kluczowym celem mediacji środowiskowych jest rozpoczęcie alternatywnego procesu mającego na celu stopniowe doprowadzenie do ograniczenia, a docelowo rozwiązania sporu społeczno-środowiskowego i doprowadzenia do ograniczenia potencjalnego odziaływania na środowisko, poprzez skuteczne wdrożenie dostępnych rozwiązań technologicznych, zgodnie z harmonogramem inwestycji MPO dla Zakładu na Radiowie. Przedmiotowe mediacje mają charakter dobrowolnego udziału zainteresowanych Stron, aby docelowo osiągnąć porozumienie w celu stopniowego ograniczenia sporu środowiskowego, korzystając z pomocy doświadczonych mediatorów.
Należy podkreślić, iż eko-mediacje, określane również mediacjami środowiskowymi lub ekologicznymi są narzędziem, które w ostatnich latach nabiera na znaczeniu. Mają one na celu wypracowanie akceptowalnego przez zainteresowane strony rozwiązania prośrodowiskowego z poszanowaniem zasady trwałego zrównoważonego rozwoju. Koncentrują się na rozwiązywaniu konfliktów ekologicznych wyodrębnionych z konfliktów społecznych ze względu na przedmiot sprzeczności pomiędzy interesariuszami, którym jest środowisko naturalne w szerokim znaczeniu.
Należy wyraźnie zaznaczyć, iż proces mediacji środowiskowych jako narzędzie rozwiązywania sporu społeczno-środowiskowego nie wynika z obowiązku i nie ma podstawy prawnej, nie ma także bezpośredniego wpływu na postępowanie administracyjne prowadzone w sprawie udzielenia pozwolenia zintegrowanego. Udział w procesie jest dobrowolny.